Sviatok všetkých svätých "Dušičky" - sviatok odpadu?Tento sviatok má pre nás veľký význam, lebo si skrz neho môžeme pripomenúť tých, ktorí už medzi nami niesú . Je to výnimočný spôsob ako si uctiť pamiatku niekoho, kto pre nás veľa znamenal. Avšak čo si mnohí z nás neuvedomujú je, že so sebou prináša aj odvrátenú stránku. Stránku, ktorej by sme sa v dnešnej dobe mali čoraz viac venovať.Keďže si našich zosnulých uctievame aj zdobením miest ich posledného odpočinku, či už rôznymi kahancami, alebo vencami, tak by sme mali vedieť z čoho sú tieto “ozdoby” vyrobené. Svoju úlohu splnia len veľmi krátko a potom je ich budúcnosť nasledovná. Menšia časť končí v triedenom zbere, napríklad sklenené kahance sa môžu opäť zrecyklovať, avšak je potrebné z nich najprv zmyť prebytočný vosk, ktorý tam zo sviečok ostal.Sviečky, tie tiež vedia narobiť viac škody ako úžitku, mnoho ľudí si neuvedomuje že “klasické” sviečky, ktoré si kúpia sú vyrobené z ropy. Nielen ich výroba je škodlivá, ale taktiež ich používanie. Pri ich pálení sa totiž do ovzdušia vypúšťajú škodlivé látky. Väčšina týchto ozdôb z cintorínov však končia na skládkach odpadu, kde sa rozkladajú stovky rokov. Umelé kytice sú totiž nerecyklovateľné, pretože sa skladajú z viacerých materiálov. A triediace linky ich nevedia spracovať.Zmena začína u nás:

  •  namiesto umelých kytíc, donesme kvety prírodné, napr. z vlastnej záhradky, alebo z lúky, pričom sa môžeme ísť prejsť do prírody, alebo vysaďme  kvety do črepníka. 

  • nepáľme parafínové sviečky, ktorých životnosť je krátka, ale aj za tak krátku dobu dokážu narobiť veľa škody, použime sviečky z prírodných voskov. 

  • sviečky vložme do recyklovateľných skiel, ktoré máme doma, ktoré môžeme znovu použiť.

  • odpad na cintoríne dôkladne vytrieďme 

Taktiež by sme si mali uvedomiť, že tento sviatok nie je o čo najväčšej kytici, ale o spomienke na našich blízkych. Snažme sa minimalizovať náš odpad, buďme tohto roku ekologickejší a príkladom pre ďalšie generácie.

Tip na záver: Ak budete chcieť vyčistiť kahanec od vosku, nechajte ho na noc vonku. Mráz vosk oslabí a jednoduchšie ho vyčistíte.

Comments (0)

Product added to wishlist
Product added to compare.

Používame cookies a prispôsobujeme vám ponuky na mieru

Kliknutím na tlačidlo „Súhlasím a prajem si pokračovať“ alebo akýkoľvek odkaz mimo túto lištu súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť v nastavení súkromia. Viac informácií.